Förgylld och bronserad. Snidad dekor av vinrankor, rosor och draperihängen. Vitlackerad urtavla märkt "Rundelius Stockholm" (antingen urmakare Anders eller Eric Rundelius, båda verksamma omkring år 1800 i Stockholm). Höjd 88, bredd 49 cm. Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Skuren dekor med flertal lagningar. Urtavla med färgbortfall.