ROJ FRIBERG, grafit, fransk terpentin och radergummi, signerad Rf och daterad 74.
Figurkomposition. Ca 124,5 x 148,5 cm.
Följande citat angående verkets teknik är ur boken "Roy Friberg", Kalejdoskops Förlag, 1990, "Framtill 1983-84 arbetade jag nästan uteslutande i en speciell teknik; stora delar av bilden färgas in med en blandning av grafit och fransk terpentin, med hjälp av ett roterande radergummi kan jag sedan bygga upp bilden med negativa vita linjer"
Tejpade kanter. Ytslitage. Repor. Papper uppklistrad på pannå. Gulnad under tejp.
"Roy Friberg", Kalejdoskops Förlag, 1990, sid 74-75.
Roj Friberg föddes i Uddevalla, han inledde sina konstnärliga studier vid Slöjdföreningens skola i Göteborg för att sedan fortsätta vid Valands Konstskola under åren 1961-64. Roj Friberg använder många säregna tekniker, han blandar grafik, teckning och måleri. Han använder sig gärna av okonventionella redskap såsom t ex tandläkarborrar. Han arbeten kan utföras på särskild preparerade dukar, exempelvis lackade eller etsade. Hans bildvärd är både starkt realistiskt och drömlik. Många av verken ligger nära båda foto och film i uttryck. Under en period var hans motivval relativt politiska och "allmänt protestinriktade" som ett exempel kan nämnas hans kända bild "Juntan" från 1970-talet. Roj Friberg är en mycket mångsidig konstnär som även arbetat mycket med scenografi, bl a har han arbetat med regissören Alf Sjöberg och Cullbergbaletten. Roj Friberg finns representerad på flera av landets största museer och har även utförd en mängd offentliga arbeten, bl a vid Östra Sjukhuset i Göteborg.