betsat, skuren dekor med bl.a. blommor. Spegelglas. Dörrar med bakomliggande hyllplan. Längd 71 cm, djup 31 cm, höjd ca 165 cm.
Senare beslag. Slitage. Torrsprickor. Anlupet glas. Lagningar. Nyckel saknas.