Målad. Uppsvängt krön. Glasade spröjsade dörrar med bakomliggande hyllplan. Fyra lådor. Beslag av mässing. Bredd 158, djup 55, höjd ca 225 cm. Nyckel finns.
Slitage. Senare målning. Torrsprickor. Repor. Senare glas i dörrar. Delvis senare beslag. Kompletterad med senare ben.