Urtavla av mässing, delvis förtent med tim-minut och sekundvisare samt datumfunktion. Fodralet fanerat med mahogny, beslag av brons. Två lod och pendel klädda med mässing. Bredd 57, djup 27, höjd 225 cm.
Bruksskick. Renoverat och kompletterat. Dekorbortfall. Skador. Lagningar. Urverk och fodral ej ursprungligen hophörande. Ej funktionstestat.