LJUSKRONA, sengustaviansk, omkring år 1800.

Stomme av mässing. Behängd med prismor. För fyra ljus. Två ljuspunkter. Höjd 90 cm.

Senare elektrifierad. Ej funktionstestad/ny el behövs. Slitage. Prismor saknas. Omarbetad. Delvis senare prismor. Nagg.

Utropspris
18 000 SEK