LJUSKRONA, sengustaviansk, omring år 1800.

Stomme av mässing. Behängd med prismor. Fö fyra ljus. Två ljuspunkter. Höjd 85 cm

Omarbetad. Prismor saknas. Slitage. Nagg. Delvis senare prismor. Senare elektrifierad. Ej funktionstestad/ ny el behövs.

Utropspris
6 000 SEK