GLASSERVIS, 216 delar, Kosta, 1900-talets mitt.

Några etikettmärkta. Bestående av:
14 snarlika champagneglas (en del med slipad mynning), höjd.
34 snarlika vittvinglas (4 med naggar samt möjligtvis något slipade mynning på en del).
25 röttvinsglas (en del med naggar och slipade mynningar).
26 snarlika starkvinsglas, höjd ca 11,3 cm (en del slipade mynning).
57 snarlika likörglas (En del med slipade mynningar).
7 snarlika glas, höjd ca 10 cm (en del med slipade mynningar).
10 snarlika glas, höjd ca 10,5 cm (en del med slipade mynningar).
13 snarlika snapsglas, höjd ca 11 cm (en del slipade).
30 snarlika dessertvinsglas.

Slitage, en del slipade mynningar, naggar.

Utropspris
3 000 SEK