Fanerad i rutmönster med dekor av girlanger. Snedklaff med utdragbara stöd, bakomliggande lådinredning. Tre lådor. Bredd 78, djup 41, höjd 89 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fanerskador. Fanerlagningar. Renoverad. Ytskador. Avslag.
Beateberg, Norrtälje Kommun, sedan i arv inom familjen von Bergen.