INGEBORG LUNDIN, vas av glas, "Äpplet", Orrefors. Formgiven 1955. Detta exemplar 1970-tal.
Klarglas. I form av äpple med stjälk. Signerad ORREFORS Expo 32-57 Ingeborg Lundin. Höjd ca 38 cm.
Inköpt av nuvarande ägare i glas- och porslinsaffären Artium i Göteborg 1974. Priset då var 375 kronor.
Obetydligt slitage.