Allmoge
970142

KRYDDSKRIN, trä, västergötland, 1700-tal.

Karvsnittdekor. Skjutlock med invändiga fack. Längd 27 cm, bredd 22 cm, höjd 8,5 cm.

Bruksskick. Sprickor. Ställvis skadedjursangripet. Mindre skada på botten. Lagningar.

Utropspris
2 000 SEK