Fanerad med land annat mahogny. Snedklaff med bakomvarande inredning. Dekor av intarsia. Bredd ca 85, djup ca 47, höjd ca 97 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fanerskador. Blekt. En lådknopp saknas.