Bronserad och förgylld. Dekor av festong, pinjekotte och krönande urna. Höjd 92 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Slitage. Smärre färgbortfall. Lagning. Ej funktionstestad. Ställvis krackelerad.
Enskede herrgård.