Rak form, mahogny, lös kalkstensskiva, tre lådor med raka mässingshandtag, inläggningar, nyckelhålsbeslag. Längd 90, bredd 44, höjd 85 cm.
Skador. Repor. Fläckar. Märken. Smärre spricka i skiva. Två lås saknas. Nyckel saknas.