ÄMBETSMANNAVÄRJA, Sverige, omkring år 1900.

Fäste av förgylld mässing med rak parerstång och kavelplattor (varav den ena saknas) av pärlemor. Rik dekor av blad samt vid parerstångens mitt riksvapnet. Rak klinga med skarp ås. Mässingsskodd läderbalja. Längd ca 92 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Slitage. Missfärgad. Delar saknas. Skador vid bland annat baljan som är delad i tu.

Utropspris
2 000 SEK