PELARBORD med schackbräde, nyrokoko, 1800-talets slut.

Mahogny. Rikligt skuren dekor på foten med dekor av bl a stiliserade blad. Skivan med intarsiadekor av schackbräde och slingor i ljust träslag. Fällbar skiva. Höjd ca 73 cm i nedfällt läge. Skivans diameter ca 56,5 cm.

Fötter med mindre avslag. Smärre slitage och repor. Troligen renoverat.

Utropspris
4 000 SEK