Stomme av metall med rik dekor i relief. Senare glaskupa. Totalhöjd ca 55 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Nagg. Ej funktionstestad. Bucklor. Senare glaskupa och bakomvarande glasrör.