BØRGE MOGENSEN, matbord, Karl Andersson & Söner, 1900-talets andra hälft
Skivan fanerad av teak och benställningen av ljus ek. Två utdragsskivor vid vardera sida à 55 cm. Längd ca 140, bredd ca 93, höjd ca 72 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Svaga fläckar.