Dörrpar med polykromt blomstermåleri, i hörnen skurna rocailler. Marmorerat krön med skuret mittornament. Invändigt hyllplan samt skedhylla. Bredd 87 cm, djup 37 cm, höjd 82 cm.
Slitage. Skador. Lagningar. Senare målning invändigt. Dekorbortfall. Nyckel saknas.