Design
971440

Art Déco

(Frankrike)
Art Déco
(Frankrike)

ASK, Art Déco, GAB, Stockholm, 1930.

Rund form med lockknopp i form av groda. Insidan sammetsbeklädd samt i locket en spegel. Diameter ca 15,5, höjd ca 7 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Senare gravyr.

Formgivare

Art Déco, eller Arts Décoratifs, är en klassicerande dekorationsstil vars namn härstammar från världsutställningen i Paris 1925 (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes). Stilen uppstod tidigare, redan under 1910-talet. Art Décon karaktäriseras av ett avskalat formspråk med geometriska former, starka färger och kontraster. Inspiration hämtades från antiken och öppnandet av Tutankhamuns grav 1922. Det tidiga 1800-talets empire återspeglades också i art décons formspråk. I Sverige var stilen något mer återhållsam och arkitekturen kallas ofta "20-talsklassicism" eller "Swedish grace".

Utropspris
1 500 SEK