OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1700-/1800-tal. Porträtt föreställande William Shakespeare.

Porträtt föreställande pjäsförfattaren William Shakespeare (1564-1616). A tergo med uppklistrat kvitto, som visar att målningen köptes på 68 St Vincent Street i Glasgow den 28 augusti 1869 för 4,4 pund. Ca 28x22 cm. I förgylld 1800-talsram.

Senare fernissad med krackelyrer under. Slitage i kanten under ramen.

Utropspris
5 000 SEK