MATTA, antik Anatolisk kelim, ca 268,5 x 130 cm.

Rödmelerad botten med tre stora polykroma sammanhängande medaljonger samt stiliserade blommor och ornament.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, fällningar, något blekt, smärre skador och hål. Långsidorna med smärre trampveck, skadade kortsidor.

Utropspris
1 500 SEK