DOSA, emaljarbete. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Emaljerad och förgylld koppar, med fällock. Rektangulär med välvt lock och konturerade sidstycken. Polykrom dekor av landskapsscener med elegant herrskap. Längd 13,3, bredd 7,4, höjd 4 cm.
Slitage. Litet nagg under fästet.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.