Bonad furu. Skuren dekor. Beslag av smide. Bärhandtag. Uppfällbart lock med bakomliggande förvaring. Kopplad benställning. Längd 98, bredd 60, höjd 61 cm.
Slitage. Torrsprickor. Repor. Kompletterad med senare benställning. Några defekta beslag. Nyckel saknas.