KISTA, 1800-talets första hälft.

Målad. Beslag av smide. Bärhandtag. Uppfällbart lock med bakomliggande förvaring. Längd 91, bredd 56, höjd 43 cm.

Slitage. Senare målning. Torrsprickor. Lås saknas. Rostangrepp. Delvis maskstungen. Fläckar. Defekt beslag. Nyckel saknas.

Utropspris
1 500 SEK