SABEL, m/1899.

SABEL, m/1899.

Fäste med lejonkappa och läderklädd kavel. Rak klinga med två blodrännor. Längd ca 100 cm.

Bruksskick. Senare ytbehandling på fästet/avskavd patina. Senare gravyr på klingan. Märken och hårdare slitage på kaveln. Balja saknas.

Utropspris
1 500 SEK