Svärtat trä, uppfällbart lock med lönnlåda, front med två dörrar med bakomliggande lådinredning, dekor av infällda präglade papper (?), klotfötter, längd 37, bredd 23, höjd 31 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Repor. Märken. Infälld dekor delvis skadad.
Ingegerd Queckfeldt, Kristianstad.
I arv efter hennes farmor Amelie Barnekow (möjligen stått på Wittskövle slott).