KANDELABRAR, ett par, 1800-talets slut.
Försilvrad mässing. För fem ljus vardera. Rik eklektisk dekor av bland annat rocailler och akantusblad. Höjd ca 47 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Repor. Avslag. Bucklor (något sneda).