BÖCKER, 2 st, 'Japanesiska Sagor'; 'Sparfven med den Klippta Tungan' och 'Momotaro', Japan, 1800-talets slut.
Handbunden, träsnitt på rispapper. På svenska af Konni Zilliacus. Wentzel Hagestams förlag, Helsingfors, tryckt på T. Hasegawas tryckeri, Tokyo. 15,5 x 11 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fläckar och små skador.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.