RING med droppslipade smaragder samt åttkantslipade diamanter.

Smaragder, totalt ca 0.44 ct. Diamanter, totalt ca 0.23 ct. 18K guld med en svensk importstämpel. Storlek 19.25/60.5. Totalvikt ca 3.8 g.

Smaragderna med inneslutningar som når ytan, sprickor och nagg. Slitage.

Utropspris
3 000 SEK