SLAGLÅSGEVÄR, omkring år 1800.

Ändrad från flintlås. Bonad trästock. Lås och pipa av metall. Vid låsblecket otydligt märkt. Längd ca 118 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Kompletterad och renoverad. Senare dekor. Skador.

Utropspris
2 500 SEK