Stomme i mörkbetsad bok. Underspänning i läder och canvas. Plymåer klädda med tyg. Etikettmätrkt. Längd ca 220 cm. Sitthöjd ca 40 cm.
Slitage. Fläckar. Lädersprickor. Repor.