LJUSKRONA, sent 1800-tal. Höjd ca 90 cm.
Förgylld metallstomme med olikslipade prismor (varav några senare). Diameter ca 67 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Kompletterad med senare prismor. Bucklor. Några prismor med naggar.