Stomme av mörkbetsat trä, lösa dynor klädda med skinn, skiva av rökfärgat glas, längd 66, bredd 37, höjd 38 cm, sitthöjd ca 38, sittdjup ca 43 cm.
Smärre slitage. Repor.