FIRMA SVENSKT TENN, skrin, Stockholm 1930.
Tenn med mässingsbeklädda kanter. Vid det gångjärnsförsedda locket ett lejon, möjligen formgivet av Anna Petrus. Stämplat med änglamärket Stockholm D8. Längd ca 15, bredd ca 9,5, höjd ca 4 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Repor. Fläckar (mestadels invändigt).
Firma Svenskt Tenn, katalog 1930, jfr model 369.