Tallrikar med åtta sidor. Tryckt dekor i blått. 28 mattallrikar, 14 djupa tallrikar, 14 förättstallrikar, elva assietter, tio uppläggningsfat samt terrin på fat. Terrinens längd ca 37 cm.
Krackelyr. Missfärgningar. Ca sex delar med nagg. Ca 18 delar med spricka/sprickor. En del med skadad kant.