TAKLAMPA, modell AP 6692, Itsu, 1960-tal.

Vit metall. Bär tillverkarens stämpel. Skärmens diameter 60 cm.

Slitage. Ej funktionstestad.

Proveniens

Jyväskylä universitetets studenthus "Ilokivi". Byggnaden blev färdig 1964. Belysningarna tillverkade av Itsu enligt Alvar Aaltos belysningsmodell A337.

Utropspris
3 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

435. Robert Rauschenberg, "Samarkand Stitches #III".
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Budhistorik
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
Aktuellt bud:
50 000 SEK