SERVIS, sju delar, kompaniporslin. Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av en vacker flodlandskap med figurer i båt, mynning dekorerad med växtligheter och naturscener.
Bestående av två mindre serveringsfat, längd 25 cm.
Ett djupt stekfat, längd 32 cm.
Två runda serveringsfat, diameter 25,5 cm.
Ett större runt serveringsfat, diameter 37,5 cm.
Ett mindre serveringsfat, längd 14,5 cm.

Smärre glasyrnaggar, bränningsdefekter, fotringsnaggar.

Proveniens

From a Swedish Collector who formed his collection during the 1960's and early 1970's. The collecter used Dr Bo Gyllenswärd as advisor.

Utropspris
10 000 SEK