SJÖMANSKISTA, 1800-talets andra hälft.

Stomme av trä, målad. Metallbeslag och invändigt delvis med lådinredning. Längd ca 94 bredd ca 45, höjd 42 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Torrsprickor. Förstärkningar. Nyckel saknas.

Proveniens

Enligt medföljande dokument: "Sjökapten Johan Alfred Tobiasson har ägt denna sjömanskista. Han var först förlovad med Selma Thorbjörnsson, dotter till Johan Thorbjörnsson, "Briggen Gerdas" första skeppare, under 1896 - 1887. Selma avled 1887.
Han förlovade sig då med Selmas syster Gerda, men även hon avled, 1892.
Slutligen gifte han sig med Anna, syster till Selma och Gerda. Anna blev 1929 mormor till Stig nyberg, som skänkt kistan till "Föreningen briggen Gerda", hösten 2003. (Föreningen Briggen Gerda, försattes i konkurs 2010. briggen blev såld till Finland. Kistan ropades in på en lösöres auktion 2010). "

Utropspris
2 000 SEK