FOLKE OHLSSON, soffa, för DUX, 1960-tal.
Stomme av teak. Stommen med genombruten rygg med vertikala spjälor. Lösa plymåer. Längd ca 225 cm. Sitthöjd ca 43 cm.
Slitage. Repor. Klädsel med missfärgning och fläckar.