GÖRAN WÄRFF, skulptur, glas, Kosta Boda
med små luftbubblor och färger i grönt och blått. Höjd ca 14 cm. Signerad Wärf 57070, Kosta Boda.
Obetydligt ytslitage.
Göran Wärff har alltid värnat om de klassiska mästarkunskaperna inom glasblåseri och slipning. Han arbetar gärna med dem oändliga optiska fenomen som uppstår då glaset bryter ljuset. Utöver materialet i sig själv är naturen, och ljusets spel i naturen, hans huvudsakliga inspiration. Få inom svensk glasformgivning har en sådan känsla för glasmassa som Göran Wärff.