JORDGLOB, "Columbus-Jordglob", Edwin Hammar, 1900-talets första hälft.

Ställ av betsat trä med kompass. Höjd ca 52 cm.

Glob med smärre slitage. Ställ med slitage och spricka.

Utropspris
1 500 SEK