ILMARI TAPIOVAARA, stolar, 4 st samt pallar, 2 st, Fanett, Edsbyverken, 1900-talets andra hälft.
Målade. Stolar med spjälad rygg. Kopplad benställning. Sitthöjd ca 42-43 cm. Pallarnas höjd ca 44 cm.
Slitage. Senare målning. Repor. Märken.