ERNST BILLGREN & MATS THESELIUS, "Tronen", plåtsignerad "EB/MT" och numrerad 57/100.
Gjutjärn, mosaik, emalj och älgskinn. Utförd 1991. Bredd 24, djup 33, höjd 36 cm.
Smärre slitage.