PIPOR, 3 st, silver, sjöskum, trä och ben, 1800-talets senare hälft.

Olika dekorativa utföranden i snidat och svarvat trä, detaljer i ben, två st med silvermontering, den kortaste pipans skaft klätt med läderband. Längd 33 - 72 cm.

Lös del, spricka, slitage, munstycke saknas.

Utropspris
150 EUR