PARTI BÖCKER, 15 st, mestadels persisk kultur, 1900-tal.

"Persian miniature painting", Laurence Binyon, J.V.S. Wilkinson, Basil Gray, 1971, "Persian paintings in the India office library", B W Robinson, 1976, "Art of the world- ancient Iran", Edith Porada, 1965, "A glimpse of Iran", 2000, "Persian painting and drawing from the herimitage" (mestadels på ryska), A. T. Adamova, 1996, "Persian mythology", John R Hinnells, 1973, "Islamisk konst & kultur", Nicola Barber, 2007, "The unabridged yadvareh persian carpet dictionary" (mestadels på farsi), Ahmad Daneshgar, 1997, "Stockholms slott och dess konstskatter", Åke Setterwall, Stig Fogelmarck, Lennart af Petersens, 1950, "Bra böckers encyklopedi om människans historia", del 3-4, 7-9, 1994-96, "Iranian house", Jassem Ghazban.

Bruksskick. Ställvis skadade pärmar. Ej fullständigt genomgångna.

Utropspris
1 500 SEK