PARTI BÖCKER, 20 st, orientaliska mattor, 1900-tal.

"Antique oriental rugs and carpets", Philip Bamborough, 1983, "Kaukasiska mattor av igår", Nicolas Fokker, 1979, "Orientaliska mattor med ett kapitel om svenska mattor", Kaj Sterner/Jacob Kinch, 1929, "Persische Bildteppiche", Schlamminger/Wilson, 1980, "Oriental rugs- The collector's guide to selecting, identifying, and enjoying new and antique oriental rugs", George O'Bannon, 1995, "William Morris", Christine Poulson, 1998, "Sovereign Carpets", Edoardo Concaro/Alberto Levi, 1999, "The persian carpet", Jean Lefevre/Jon Thompson, 1977, "All color book of oriental carpets and rugs", Stanley Reed, 1972, "Persian rugs and carpets", Farhang Sara, 1996, "Hallwylska samlingen av orientaliska mattor och textilier", Eva Helena Cassel-Pihl, 2003, "Oriental carpet identifier", Ian Bennett, 1996, "A view of chinese rugs from the seventeenth to the twentieth century", H. A. Lorentz, 1972, "Mattor från Kina, Sinkiang och Tibet", Lennart Larsson jr, 1985, "1980-1990 ten years jubilee exhibition 17/5-16/6 1990", J. P. Willborg, 1990, "Oriental rugs of the silk route", John B. Gregorian, 2000, "Aegte taepper, Poul Westermann, 1962, "Antika mattor från orienten, Europa och Amerika", Andrew Middleton, 1997, "Bread and salt", Parviz Tanavoli, 1991, "Der kelim", Yanni Petsopoulos, 1980.

Bruksskick. Skador på pärmarna. Ej fullständigt genomgångna.

Utropspris
1 500 SEK