PARTI BÖCKER, 9 st, mattor och textil, 1900-tal.

"Orientaliska mattor", Maj Sterner och Jacob Kinch, 1929, "Tribal rugs", James Opie, 1992, "The christian oriental carpet", Volkmar Gantzhorn, 1991, "Oriental carpets", Volkmar Gantzhorn, 1998, "Teppiche der welt", Ian Bennett, 1989, "1700-tals textil- Anders Berchs samling i Nordiska museet", Elisabet Stavenow-Hidemark, 1990, "Rugs and carpets of the world", Ian Bennet, 1978, "Persische Knüpfkunst", Mohammed Pakzad, 1978, "Teppiche tradition und kunst in orient und okzident", 1997.

Bruksskick. Ej fullständigt genomgångna.

Utropspris
1 500 SEK