PARTI BÖCKER OCH KATALOGER, 17 st, mestadels orientaliskt konsthantverk, 1900-tal.

"Chinese carpets and rugs", Adolf Hackmack, 1973, "Den blå draken- en utställning av kinesiskt konsthantverk från Shanghai museum" (utställningskatalog), Röhsska museet, 1995, "The art and architecture of China", Laurence Sickman/Alexander Soper, 1956, "Kinesiska mattor" (utställningskatalog), Östasiatiska museet, 1986, "Tibetan rugs", Hallvard Kåre Kulöy, 1988, "Gammel dansk fajence", Kai Uldall, 1982, "Keramiska mästerverk från Japan" (utställningskatalog), Östasiatiska museet, 1985, "Japanskt ur Röhsska Konstslöjdmuseets samlingar", 1990, "Arkeologiska fynd från Folkrepubliken Kina" (utställningskatalog), Östasiatiska museet, 1974, "Orientalske Antikviteter- Håndbog for antikvitetssamlere", Ole Haestrup, 1981, "K.S. Lo Collection in the Flagstaff House Museum of tea ware, part 2" (utställningskatalog), 1984, "Chinese Jade throughout the ages" (utställningskatalog), Victoria and Albert Museum, 1975, "Chinese Ceramics- Porcealin of the Qing Dynasty 1644-1911", Rose Kerr, 1998, "Ostindisk porselen i Norge", Johanne Huitfeldt, 1993, "Peking", Arthur Holitscher, 1928, "Zillij- the art of moroccan ceramics", John Hedgecoe & Salma Samar Damluji, 1992, "Shoji Hamada- Master Potter" (utställningskatalog), Ditchling museum, 1998.

Bruksskick. Skador på pärmar. Ej fullständigt genomgångna.

Utropspris
1 500 SEK