PARTI BÖCKER, 21 st, mestadels mattor och textilier, 1900-tal.

"Skånska textilier från Hemslöjden i Malmöhus län", 1993, "Levande textil- svenska turistföreningens årsbok 1988", "Oriental rugs and carpets today- How to choose and enjoy them", Georges Izmidlian, 1979, "Rosor och flammande tulpaner- folkligt möbelmåleri i Uppland", Ola Ehn, 1979, "Små, små ord av kärlek...Bonader från förr och nu", Jane Fredlund, 1976, "Allmogemålaren Hans Wikström", Tord Andersson, 1997, "Antika orientaliska mattor i Sverige", Maj Sterner/Jacob Kinch, 1937, "Forums bog om orientalske taepper", Ivan C. Neff og Carol V. Maggs, 1979, "Vävda tapeter", Jack Lindblom, 1979, "Gabbeh", Helmut Reinisch, 1986, "Oriental rugs- the collector's guide to selecting, identifying, and enjoying new and antique oriental rugs", George O'Bannon, 1995, "Flowers of silk & gold- four centuries of ottoman embroidery", Sumru Belger Krody, 2000, "Oriental carpet identifier", Ian Bennett, 1996, "Woven with love- tribal Gabbehs and carpets from Fars", Mohammad Sadeqi Fasai, 1992, "Kultur der Turkmen", Rautenstengel/Azadi, 1990, "The undiscovered kilim", David Black Oriental Carpets, 1977, "Horse & Camel Trappings from Tribal Iran", Parviz Tanavoli, 1998, "Persian kilims", Alastair Hull/Nicholas Barnard, 1999, "Teppiche aus dem orient", Ulrich Schürmann, "Gabbeh- Art underfoot", Parviz Tanavoli, 2004, "Iranische Teppiche", 1995.

Bruksskick. Skador på omslag. Ej fullständigt genomgångna.

Utropspris
1 500 SEK